książki tradycyjne

 

Książka opowiada o kilkunastu latach życia Tadeusza Łomnickiego, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów (a wg plebiscytu tygodnika „Polityka” – największego naszego aktora XX wieku), o jego pasji, miłości i śmierci, widzianych oczami osoby mu najbliższej.

 

Jedyny w swoim rodzaju dokument, stanowiący tyleż autobiografię artysty, co świadectwo jego nieustannej i nieustannie (wraz z pogłębianiem się samoświadomości aktorskiej, ludzkiej, obywatelskiej) ewoluującej refleksji twórczej, zapis upartego, czasem heroicznego, dążenia do ideału absolutnej doskonałości – nie tylko tej zawodowej, mniej lub bardziej chętnie przyznawanej mu już przez współczesnych.

 

Historia miłosna widziana ze strony tego, który kochał i tego, który był kochany, skomponowana z dwóch historii: tej Oscara Wilde’a, jednego z najwybitniejszych pisarzy angielskich i drugiej – jego ukochanego, lorda Alfreda Douglasa, który doprowadził Wilde’a do zguby. Romans wybitnego artysty jest wciąż określany mianem najgłośniejszego skandalu erotycznego wszechczasów.